Biden, Gazze’de ateşkes teklifini duyurdu: Hamas’a iletildi

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi.

Biden, İsrail saldırıları altındaki Filistin’in Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’a, İsrail’in ateşkes teklifini kabul etme çağrısı yaptı.

Hamas’a kapsamlı yeni bir teklifte bulunulduğunu söyleyen Biden, “İsrail’in yeni teklifi Katar ve Hamas’a iletildi” dedi.

3 aşamalı teklife göre, ilk aşamada 6 hafta ateşkes uygulanacak ve İsrail askerleri Gazze’den çekilecek. Yaşlı, kadın, çocuk rehineler ile İsrail cezaevlerindeki Filistinli rehineler serbest kalacak. Gazze’ye her gün insani yardım girişi olacak.

İkinci aşamada ise tüm rehineler ve esir İsrail askerler serbest kalacak. İki taraf da elindeki rehinelerin cesetlerini teslim edecek. Planın sonra aşamasında Gazze’nin yeniden inşası sağlanacak.

İsrail’e de teklifi kabul etme çağrısı yapan Biden, “İsrail’e bağlılığı olan, savaş döneminde İsrail’e giden tek ABD Başkanı olarak, İran tarafından saldırıya uğradığında İsrail’i doğrudan savunmak için ABD güçlerini gönderen biri olarak sizden bir adım geri çekilmenizi ve bu şans kaybedilirse ne olacağını düşünmenizi istiyorum” diye konuştu.

AYRINTILAR GELİYOR…

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir