Sam Altman’ın OpenAI’ı Kâr Amacı Güden Normal Bir Şirkete Dönüştürmek İstediği İddia Edildi

Geliştirdiği yapay zekâ modelleri on milyonlarca insan tarafından kullanılan OpenAI, şu anda dünyanın en gözde şirketlerinden bir konumunda. Aslında şirket, en başlarda kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak kurulmuştu.

Ancak 2019’da yapay genel zekâyı (AGI) geliştirmek için bu yaklaşımından vazgeçmiş ve sınırlı derecede kâr amacı güden bir kuruluşa dönüşmüştü. Bu da kâr tarafının kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetildiği anlamına geliyordu. Ancak gelen yeni bilgiler, CEO Sam Altman’ın yeniden yapılandırma düşündüğünü ve OpenAI’ı normal bir şirkete dönüştürmeyi planladığını ortaya koydu.

OpenAI, yakında kâr amacı güden normal bir şirkete dönüşebilir

The Information tarafından konuya yakın bir kaynağa dayandırılarak ortaya atılan iddiaya göre Altman, şirketi kâr amacı güden günümüzdeki çoğu şirkete benzer bir yapıya dönüştürmek istiyor. 39 yaşındaki CEO, misyonlarına hizmet etmeye devam ederken sermayelerini artırmak istiyor. Tabii ki bu bir iddia. Henüz OpenAI’dan veya Altman’dan konuya ilişkin bir açıklama yok.

Bu pek şaşırtıcı değil. Microsoft’tan milyarlarca dolar yatırım alan OpenAI’ın ürünleri şu an tüm dünyada çılgınlar gibi kullanılıyor. Gelen bilgilere göre şu anda dünya çapında 180 milyonu aşkın ChatGPT kullanıcısı var. Ayrıca şirketin ücretli ChatGPT Plus aboneliğiyle de kazanç sağladığını biliyoruz. Tüm bunlar, şu anki yapısını değiştirip kâr amacı güden bir kuruluşa dönüşebileceğini ortaya koyuyor.

Bu iddialar, eski OpenAI yönetim kurulu üyesi Helen Toner’ın Sam Altman hakkındaki iddialarının ardından geldi. Altman’ın kasımdaki kovulma olayının içinde yer alan Toner, birkaç gün önce CEO’nun kovulmasına ilişkin konuşmuştu. Eski yönetici, Altman’ın yıllar boyunca bilgileri sakladığını, kurula şirkette olup bitenleri yanlış sunduğunu hatta bazen yalan söylediğini belirtti.

Altman’ı “yalancı” olarak nitelendiren Toner, kurulun ChatGPT’nin Kasım 2022’deki çıkışından bile X (Twitter) üzerinden haberdar olduğunu ifade etti. Ayrıca OpenAI’daki mali çıkarları konusunda yalan söylediğini de ekledi. Toner’e göre Altman, sürekli şirketin finansal çıkarı olmayan bir parçası olduğunu söylemesine rağmen OpenAI’ın milyonlarca dolarlık Startup fonunun sahibiymiş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir