Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan FATF ‘Gri Liste’ değerlendirmesi: Olumlu sonuç bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bugün Singapur’da gerçekleştirilecek olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Genel Kurul toplantısında Türkiye’nin gri listedeki durumunun ele alınacağını ve olumlu bir karar beklediklerini ifade etti. Yılmaz, olası olumsuz bir sonuç durumunda bunun siyasi olarak yorumlanacağını belirtti.

Türkiye’nin FATF’ın gri listesinden çıkması için gerekli tüm düzenlemeleri tamamladığını vurgulayan Yılmaz, kripto para düzenlemelerinin de sonlandırıldığını ve FATF teknik grubunun Türkiye’ye yönelik olumlu bir rapor hazırladığını dile getirdi. Yılmaz, teknik açıdan herhangi bir sorun olmadığını, ancak kararın siyasi boyutlar taşıyabileceğini söyledi.

Yılmaz, özel tüketim vergisi ve faiz oranları ile ilgili bir çalışma olmadığını, ancak Merkez Bankası’nın enflasyon hedefleri doğrultusunda bağımsız bir şekilde kararlarını vereceğine inandığını ekledi. Eylül ayında Orta Vadeli Program’ın güncelleneceğini ve makroekonomik çerçevenin dünya ve Türkiye’deki gelişmeler ışığında revize edileceğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir