Caretta carettanın yavruladığını gördü, yuvayı koruma altına aldırdı

Alanya’nın Okurcalar Mahallesi’ndeki sahilde 8 Haziran Cumartesi gecesi dolaşan Sait Kocakaya, kıyıya çıkan deniz kaplumbağasını fark etti.

DHA’nın haberine göre bir otelin önündeki sahile gelip, yuva yapan kaplumbağanın sabaha kadar başında bekleyen Sait Kocakaya daha sonra otel yönetimine ve belediyenin ilgili birimlerine haber verdi. Sahile gelen görevliler tarafından kaplumbağa yuvası korumaya alındı. Sait Kocakaya aynı sahilde yumurtlayan başka bir deniz kaplumbağasının da yuvasını korumaya aldırdı.

Serik’te yaşayan, yaz sezonunda ise Alanya’da mısır satarak geçimini sağladığını söyleyen Sait Kocakaya, “Gece evime giderken sahilde yumurtlayan bir Caretta carettaya rastladım. Yumurtlama işlemi bittikten sonra onunla beraber denize kadar yürüdük. Sabah ilk işim otel yönetimine bildirmek oldu. Yuvasını korumaya aldık. Başka bir Caretta caretta da az ileriye yuva yaptı onu da korumaya aldım. Bir de balıkçı birinin oltasına takılan Caretta caretta vardı. Onu da denize girip, kurtardım. Doğal hayatına saldım. Hayvanları koruyalım” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir